SAĞLIKLI BESLENME

İnsanlar yaşamları boyunca sürekli sıvı tüketmelidirler. Vücuttan su kaybı insan sağlığı açısından ciddi sorunlar doğurur. İnsanlar suyu doğal haliyle kullandıkları gibi, meyve ve sebzelerden ve bunların sularından, gazlı içeceklerden ve çeşitli bitkisel çaylardan karşılarlar. Günümüzde bitki çaylarının önemi her geçen gün artmaktadır. Bitkisel çaylar özellikle hastalıklarda tedavi amaçlı olarak kullanılmaktadır. Bitki çayları; soğuk algınlığı, hazımsızlık, kabızlık, ishal, yorgunluk ve uykusuzluk gibi şikayetleri gidermeye yönelik, bitkilerin belirli kısımlarının belli kurallarla hazırlanmasına dayanan karışımlar olarak tanımlanmaktadır.

Bitki çaylarını yaparken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bitki çayı hazırlarken özellikle taze kaynamış su kullanılmalıdır. Su kaynadıktan sonra bir-iki dakika dinlendirin. Porselen bir demliğe; önce, çayını yapacağınız bitkiyi koyun ve üzerine gerekli miktarda su ekleyin. Genellikle 1 tatlı kaşığı kuru veya bir avuç taze ot için dörtte bir litre su kullanmak gerekir. Çayın demlenmesi için 2-5 dakika yeterlidir. Kök bitkilerden çay yapacağınız zaman (zencefil, havlıcan gibi) aynı miktarda su ve bitkiyi birlikte cezveye koyup kaynatma yoluyla çayınızı yapabilirsiniz.

Çay elde edilen bitkilerden bazıları;

IHLAMUR
Soğuk algınlığına ve öksürüğe karşı en etkili ilaçlardan biri olan ıhlamur; uykusuzluk, spazm ve kan dolaşımı bozukluklarında da kullanılır, fazla miktarda alındığında uykusuzluğa sebep olabilir. Diğer çaylarda olduğu gibi ıhlamuru da hazırladığınız zaman için ve bir daha kaynatmayın.
ISIRGAN
Isırgan, birçok rahatsızlığa iyi gelir; özellikle metabolizma rahatsızlıklarına, mide, bağırsak, böbrek, romatizma ve gut hastalıklarına iyi gelir. Ayrıca nefrit, sarılık, idrar yolları taşları ve özellikle kansere karşı günde 3-4 fincan ısırgan otu çayı çok yararlıdır. Isırgan çayını hazırlamak için kişi başına bir tatlı kaşığı kuru veya bir avuç taze ısırgan otu yeterlidir.
BİBERİYE
Bu güzel kokulu bitkidir. Özellikle kan dolaşımı hastalıklarına, romatizma ve astım hastalıklarına, mide ve bağırsak gazlarına karşı kullanıldığı gibi ağır yemeklerden sonra içildiğinde sindirimi kolaylaştırır. Hoş bir tat vermesi açısından biberiye çayına bir parça da kabuk tarçın atabilirsiniz.
REZENE
Rezene çayı özellikle gaz ve kramp ağrılarında, mide ve bağırsak rahatsızlıklarında kullanılır. Öksürük ve soğuk algınlıklarında ve çocuklarda boğmaca hastalığı sırasında rezene çayı yararlıdır. Listeyi uzatmak mümkün: Hıçkırık, bulantı, idrar yolları iltihabı, böbrek taşları gibi birçok durumda rezene çayına başvurabiliriz.
HİNDİBA
Hem salatalarda, hem de haşlanarak zeytinyağı ve limon ilavesiyle kullanılabilen hindiba iyi bir idrar söktürücüdür. Karaciğer hastalarının, romatizmalıların ve şeker hastalarının favorisidir, bağırsakları yumuşatır, müzmin romatizma, gut, böbrek ve safra kesesi hastalıklarında yararlıdır. Hindiba köklerinden yapılan kahve iyi bir iştah açıcıdır. Hindiba çayı hazırlamak için kişi başına 1-2 tatlı kaşığı doğranmış hindiba kullanılır.
KEKİK
Kekik çok güçlü bir antiseptik olarak biliniyor. Kekik yağının baharatlarla karışımından elde edilen birçok ilaçta, hatta ameliyatlarda yara temizlemek için kullanılır. Eski zamanlarda salgın hastalıklarda kullanılan kekik ayrıca; öksürük, bronşit, mide rahatsızlıkları, ishal, adet sancısında çay olarak içilebilir. Böcek sokmalarında deriye sürülerek kullanılan kekik, cilt hastalıklarında da banyo suyuna atılarak kullanılabiliyor.
ZENCEFİL
Soğuk algınlıklarında, farenjitte çayı içebilir. Öksürük için zencefil, zerdeçal ve bal karışımını sabah ve akşam aç karnına şurup niyetine kullanabilirsiniz. Zencefil canlandırıcı olduğu için akciğerleri temizler, gazı önler ve terlemeyi artırarak cildin de temizlenmesini sağlar. Arterlerdeki pıhtılaşmayı önleyici, kan şekerini düşürücü, kolesterolü düşürücü, besin zehirlenmesini önleyici, mide bulantısını ve kusmayı önleyici, antioksidan (içine katıldığı besinlerin emilimine yardımcı olur.)
ADAÇAYI
Diş eti rahatsızlıklarında ve boğaz ağrılarında çok yararlıdır. Sinir bozukluğu, baş dönmesi, titremeye iyi gelir ve menopoz döneminde karşılaşılan terlemeyi durdurur. Ayrıca dolaşım sistemi hastalıklarında, tansiyon düşüklüğünde, sindirim sistemi bozukluklarında, psikolojik rahatsızlıklarda, halsizlikte, sinir hastalıklarında da kullanılır. Özellikle boğaz ve ağız içi iltihaplarında günde birkaç defa adaçayıyla hazırlanıp soğutulmuş çayla gargara yapın, iyi geldiğini göreceksiniz.
DEFNE
Ülkemizden bütün dünyaya ihraç edilen bu bitki yoğunlukla Akdeniz ikliminde yetişiyor. Yemeklerle birlikte kullanıldığında iştah açıcı ve lezzet verici özelliğe sahiptir. Hoş kokusu sayesinde ferahlatıcı etkiye sahiptir. İnsana huzur vermektedir. Kan dolaşımını hızlandırmaya yaramaktadır. Hazımsızlık problemi yaşayanlara iyi gelmektedir.
MELİSSA
Huzursuzluk ve sinirlilik içinde olanlar, uyumada sorunlar yaşayanlar ve işlevsel kalp rahatsızlıkları olanlara öncelikle tavsiye ediliyor. Savunma gücünü artırıcı etkisi nedeniyle grip ve soğuk algınlığına karşı da kullanılabilir.Yaprakları hafif hoş limonsu kokulu otsu bir bitki olan melissa psikolojik sorunların neden olduğu sıkıntı verici düşünceleri zihinden uzaklaştırmada doğal bir yardımcıdır. Sıkıntı ve stres içindeyken içilecek melisa çayı rahatlatır. Melissa çayının kasları gevşetici etkisi vardır.
KUŞBURNU
Kuşburnu içerdiği C vitamini nedeniyle vücuda direnç sağlar. Grip nezle ve bunlara bağlı vücut direncini kıran vakalarda destekleyici tedavide kullanılır. Kuşburnu gerçekte çok iyi bir antioksidandır. Bu özelliği onu kanserle savaşta haklı bir üne kavuşturur.
NANE
Yaprakları çay halinde yatıştırıcı, midevi, gaz söktürücü, bulantıyı giderici olarak kullanılır. Bunun yanında çeşitli ilaçların terkibinde kullanıldığı gibi, yaprakları çiğ veya kurutulmuş olarak yemeklere konur. Hafif antiseptik özelliği var. Mide bulantılarına karşı etkilidir. Koku Sinir sisteminde yatıştırıcı etki yaparak uyku problemlerine yardımcı oluyor.
Sağlıklı beslenmeye dön